ŚLADAMI FRYDERYKA CHOPINA
Fryderyk Chopin spędził w Warszawie połowę swego życia. W czasie spaceru będziemy podążać jego śladami a także słuchać fragmentów jego znanych kompozycji.
Spacer zaczniemy przy Grobie Nieznanego Żołnierza, który jest jedynym ocalałym fragmentem pałacu Saskiego. Do jego prawej oficyny przeprowadziła się rodzina Chopinów, kilka miesięcy po urodzeniu się Fryderyka w Żelazowej Woli. Stąd rozciąga się piękny widok na Park Saski czy klasycystyczną kopułę kościoła św. Trójcy - wybitne dzieło Szymona Bogumiła Zuga, znanego z wielu innych budowli architekta. Tam 15-letni Chopin wystąpił dla Aleksandra I za co dostał osobisty, brylantowy pierścień.
Przez kilka lat, Chopin grał w kościele Wizytek na organach podczas niedzielnych mszy dla licealistów. Nierzadko spotkała go tam reprymenda za przedłużającą się improwizację i nie trzymanie się porządku mszy. Ksiądz posyłał ministranta aby upomniał organistę.
Fasada kościoła Wizytek uważana jest za najpiękniejszą barokową, sakralną elewację Warszawy. Architekt Karol Bay po raz pierwszy zastosował tu pewne odważne rozwiązanie. Z pewnością to zachęciło Canaletta do utrwalenia XVIII-wiecznego wizerunku kościoła.
Pierwszą romantyczną, młodzieńczą miłością Fryderyka Chopina była Konstancja Gładkowska, którą poznał w konserwatorium, gdzie uczyła się muzyki i deklamacji. W liście do swojego przyjaciela Fryderyk zwierza się, że "to na pamiątkę stanęło adagio do mojego koncertu (f-moll)". Chodziło oczywiście o Konstancję. Musiało to być chyba głębokie uczucie, proszę posłuchać tego fragmentu koncertu f-moll. Przed wyjazdem z Polski na zawsze, Fryderyk pożegnał się z Konstancją w Łazienkach Królewskich, tak to sobie wyobrażał autor zamieszczonego tu rysunku.
Wędrując po Krakowskim Przedmieściu zobaczymy kolejne miejsca, gdzie zamieszkała rodzina Chopinów. Pokoje jednej z kamienic zajmował pochodzący z Czech Wojciech Żywny - pierwszy nauczyciel Chopina. NIedaleko stąd miniemy rokokowy budynek Poczty Saskiej, gdzie Chopin pożegnał się z najbliższymi i odprawił swój bagaż przed opuszczeniem ojczyzny na zawsze.
Najczęściej odwiedzanym miejscem związanym z Chopinem jest kościół św. Krzyża. W jeden z filarów świątyni wbudowano urnę z sercem kompozytora. Jego życzeniem było aby serce wróciło do ojczyzny.