• kolumna11.jpg
  • Krakowskie2.jpg
  • Syrenka1.jpg
  • Krak3.jpg
  • ParkSas1.jpg
A A A

WARSZAWA W PIGUŁCE jest 5-o godzinną wycieczką.
Zabiorę Państwa z hotelu bądź innego umówionego miejsca i podróżując moim wygodnym Citroenem C4 Picasso, również trochę spacerując, odwiedzimy większość z najciekawszych miejsc Warszawy.
Na początek zaskoczę Państwa nowym wizerunkiem Pałacu Kultury i Nauki, chyba najbardziej zapadającą w pamięć budowlą Warszawy, zwłaszcza dla turystów z zagranicy. Co ma wspólnego radziecka, socrealistyczna architektura PKiN-u z Nowym Jorkiem?
Nieopodal znajduje się Plac Grzybowski z przeplatającymi się polsko-żydowskimi dziejami, z jedyną w Warszawie przedwojenną, czynną synagogą.
Stamtąd kilka minut zajmie nam przejazd do Krakowskiego Przedmieścia. Ulica jest częścią tzw. Traktu Królewskiego i z pewnością najciekawszą i najpiękniejszą promenadą miasta. Tu budowali swe wspaniałe rezydencje arystokraci a nawet królowie. Fasady i wnętrza pałaców i licznych kościołów projektowali najznakomitsi architekci sprowadzeni z Włoch Saksonii i innych krajów.
Przy Krakowskim Przedmieściu ma swą siedzibę Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Tu również znajduje się główny kampus Uniwersytetu Warszawskiego. Podążając w kierunku Starego Miasta przejdziemy obok najbardziej luksusowego Warszawie Hotelu – Bristol. Naszej wędrówce będzie towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina, który mieszkał tu w pierwszej połowie swojego życia.
Zwieńczeniem Krakowskiego Przedmieścia jest Zamek Królewski z Placem Zamkowym. Turyści najczęściej robią sobie tu zdjęcia i selfie. To fotogeniczne miejsce doskonale nadaje się aby trochę odpocząć, napić się dobrej kawy czy herbaty.
Po zapoznaniu się z historią zamku będącego od XVI wieku siedzibą królów Polski, udamy się w dalszą podróż samochodem.
Przyjedziemy przez najpiękniejsze place Warszawy. Zobaczymy jeden z największych w Europie budynków teatru i opery. Na jego tyłach znajduje się nowoczesny Metropolitan zaprojektowany przez Normana Fostera, jednego z najbardziej rozpoznawalnych architektów na świecie.
Przed wojną 30% populacji Warszawy stanowili Żydzi. Przejedziemy przez tereny starej Dzielnicy Północnej w granicach której naziści zorganizowali getto. Zobaczymy miejsca upamiętniające tragiczne losy osób jego mieszkańców. Dzieje osób wyznania mojżeszowego w Polsce sięgają aż do czasów średniowiecza.  Przyjrzymy się niedawno wzniesionemu, bardzo ciekawemu budynkowi Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN opisującemu te dzieje.  
Kolejnym naszym przystankiem będzie niezwykła konstrukcja Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW) posiadająca jeden z największych ogrodów dachowych w Europie. Po wejściu schodkami na górę roztoczy się przed nami wspaniała panorama Warszawy.
Końcowym punktem naszej podróży będzie jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo ogrodowych w Europie. Można powiedzieć, że jest to ukoronowanie ambicji, mającego doskonałe wykształcenie i gust, ostatniego polskiego monarchy - Stanisława Augusta.
Jest to też ukoronowanie naszej podróży WARSZAWA W PIGUŁCE.